A mesterséges intelligencia fejlődésével természetessé kezd válni, hogy AI eszközöket használunk a mindennapi feladataink megkönnyítésére. Az OpenAI által fejlesztett ChatGPT-ről mára már szinte mindenki hallott, és rengetegen ki is próbálták már, akár nap mint nap használják. Azonban meglepően kevesen tudják, hogy az alap funkciókon túl is rengeteg mindenre képes.

Mi a ChatGPT?

A ChatGPT az OpenAI nagy nyelvi modellje (LLM), amely 2022 óta érhető el széles publikum számára. Abban tűnik ki, és azért tudott ilyen népszerű lenni, mert rendkívüli képességekkel rendelkezik az emberi szöveg megértésében és előállításában. Ha új neked az AI világa, ebben a blogcikkben részletesebben foglalkoztunk azzal, hogy mi is ez az egész és miért ekkora durranás.

A ChatGPT-t számos területen használhatjuk a mindennapokban. Mindenki ír például e-maileket és leveleket. Az egyik legáltalánosabb felhasználás az e-mail írás, azaz, hogy segítségével gyorsan és hatékonyan tudunk leveleket írni. Ezen túlmenően és általánosabban, nagyjából bármilyen szöveg készítés terén is hathatós segítséget nyújt, legyen szó hosszabb dokumentumok, cikkek vagy egyéb kreatív írások megalkotásáról.

Egy másik hasznos funkciója, hogy képes hosszú szövegekből lényegre törő, tömör összefoglalókat készíteni. Ezt használhatjuk hosszabb dokumentumok, cikkek, levelezések gyors összefoglalásához.

Az, hogy emberi szöveget képes megérteni és előállítani, másban is segítségünkre lehet. Az ilyen modelleket rengeteg adaton tanítják, így amit egyszer látott, azt megjegyzi. Így, nagyjából bármit kérdezhetünk, arra fog tudni válaszolni, és segítségünkre lehet a legkülönbözőbb ötletelési, gondolkodási folyamatokban is, még akkor is, ha szűkebb szakmai területről van szó.

Legyen szó az infláció megértéséről, egy céges folyamat kidolgozásáról, vagy arról, hogyan praktikus a kertben a növényeket rendezni, segítségül hívhatjuk. Szokták mondani, olyan, mint egy mindent tudó ember, aki az összes kérdésünkre igyekszik válaszolni.

Miben jobb a ChatGPT, mint a többi nyelvi modell?

A ChatGPT nem az egyetlen létező nyelvi modell. Az egyik nagy versenytársa a Google Gemini, illetve több fizetős és nyílt forráskódú, ingyenes modell is létezik. Tapasztalatunk szerint a ChatGPT több szempontból is kiemelkedik a többiek közül.

A nyelvi modellek egyik fontos paramétere a modell mérete. Ez nagyjából olyasmi, hogy mennyire bonyolult, összetett a modell. Minél inkább az, annál jobban tudja az emberi nyelvet értelmezni és utánozni, tehát annál emberibbnek tűnik.

A cikk írásakor a ChatGPT az egyik legnagyobb méretű modellekkel rendelkező chatbot, így az egyik legjobb teljesítményű is. A másik, amiben mi úgy találtuk, hogy kiemelkedik, a kontextus követése. Egy nyelvi modell a konkrét parancsokon kívül képes emlékezni a beszélgetés tartalmára, kontextusára. Ez hasznos, mivel ahogy a beszélgetés folyik, követi annak menetét, visszautalhatunk korábbi mondatokra, illetve a már átadott instrukciókat is megjegyzi a stílusról, témáról. Ebben a kontextuskövetésben, és annak pontosságában a ChatGPT tapasztalatunk szerint kiemelkedik a versenytársai közül.

Funkciók

A ChatGPT ingyenes verziójában korlátozás nélkül a GPT-3.5 modell érhető el, ami a mindennapi feladatokhoz elegendő. Korlátozottan használható a legújabb, GPT-4o modell is. A fizetős verzióban a legnagyobb, legjobb modell, a GPT-4 érhető el. Ez a többinél fejlettebb nyelvi képességekkel bír, a viselkedése még emberibb.

Emellett a fizetős verzióban elérhető még egy pár extra funkció, amit sajnos sokan figyelmen kívül hagynak, vagy nem használnak ki.

Információgyűjtés, ötletelés

Nem kell bonyolult dolgokra gondolni, ha a ChatGPT (vagy egyébként bármely másik chatbot) felhasználási módjait keressük. Mivel a modelleket, amiket a chatbotok használnak, rengeteg adaton tanítják be, a chatbotok képesek a legkülönfélébb témákban kérdésekre válaszolni, főzéstől az autószerelésen át szakorvosi tanácsig (bár ez utóbbi természetesen nem váltja ki az igazi orvosi tanácsot és szakértelmet).

Információgyűjtéshez, ötleteléshez remek eszköz. Ha valamilyen nagyobb munka előtt állunk, például egy projekttervet vagy egy összefoglalót kell megírni, használható arra, hogy javaslatot adjon a dokumentum felépítésére, tartalmára, ezzel segítve a felhasználó alkotó tevékenységét. Ha egy új témába akarunk beletanulni, például zongorázni vagy kötni, használható kezdő tippekre, javaslatokra. Ha nem tudjuk, mit főzzünk a hűtőben lévő ételekből vasárnap este, megkérdezhetjük.

Az ilyen felhasználásoknál a chatbot az emberi kreativitást serkenti, és mindenféleképpen csak az emberi gondolkodás kiegészítéseként, nem pedig helyettesítéseként érdemes használni. Más szavakkal, csak annyira okos, amennyire az őt utasító felhasználó. Egy kis gyakorlást igényel, amíg természetesen jönnek az ilyen kérdések és parancsok, de idővel beépül az ember problémamegoldó eszköztárába, és mielőtt észrevenné, rengeteg hétköznapi dologra is használja majd a ChatGPT-t.

DALL-E

A fizetős verzió lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a DALL-E képgeneráló funkcióját használják. Ez az OpenAI képgeneráló modellje, ami képek és vizuális tartalmak létrehozására képes. Vigyázzunk, a DALL-E-vel generált képeknek van egy jellegzetes stílusa, tapasztalt szemek hamar kiszúrják, ezért publikus anyagokban csak módjával használjuk – léteznek azért ennél jobb képi modellek is. Viszont hatalmas előnye a chat-be való integráció - a kontextust a chat itt is megőrzi, így itt is tudunk a beszélgetésben korábbra utalva képet kérni, vagy a képeket iteratívan módosítani.

A képkezelés a generáláson kívül képes képet értelmezni is. Például egy növényről vagy ételről a fotót betöltve elmondja, mi az, a beszélgetésben pedig további információt kérhetünk róla.

Böngészés

A ChatGPT fizetős verziója (és korlátozottan az ingyenes is) valós idejű internetes böngészésre is képes, így a legfrissebb információkat is be tudja gyűjteni nekünk. A háttérben nagy vonalakban annyi történik, hogy a parancs alapján megalkot egy keresési kifejezést, amire aztán egy keresőmotorral rákeres. Ezután a talált oldalakat meglátogatja, és összefoglalja nekünk a tartalmát. Tehát „csak” azt találja meg, amit mi is meg tudunk, viszont azt nagyon gyorsan, és kényelmesen összefoglalja nekünk.

Adatelemzés és fájlkezelés

Fájlokat tölthetünk fel, amiket a ChatGPT képes értelmezni. Gyakori felhasználása, hogy egy Excel adattáblát feltöltünk, és abból kérünk kimutatásokat, betekintéseket. A funkció nem csak Excel-el működik, képes több fajta fájlt is olvasni, például PDF dokumentumokból adatot nyerni, vagy azt értelmezni, hogy kérdéseket tehessünk fel. Remekül használható hosszú dokumentumok, cikkek, jogszabályok összefoglalására, azokból a kérdések megválaszolására - amivel időt és energiát spórolhatunk.

GPT Appok

A prémium előfizetők számára elérhetők az úgynevezett egyéni GPT appok is. Ezek az appok tulajdonképpen kontextust adnak egy-egy beszélgetésnek. Feltölthetünk dokumentumokat, adhatunk be neki valamilyen speciális információt, illetve beállíthatjuk a formátumot és stílust is. Képes akciókat is végrehajtani – ezek külsős rendszerrel való integrációk, például egy belsős adatbázissal vagy harmadik féltől származó szolgáltatással.

Rengeteg közösségi GPT app létezik, mindenféle felhasználói igényekre létrehozva, mindenféle külsős alkalmazásokkal összekapcsolva. Amellett, hogy ezeket használhatjuk, létre is hozhatunk magunknak ilyen appokat. Az appok hozzáférhetőségüket tekintve lehetnek privátak, linkkel megoszthatóak, és publikusak is.

Saját asszisztens GPT-vel

A saját GPT létrehozásához általában a privát megosztást válasszuk, hogy a megadott adatokhoz ne férjen hozzá más. Ha gondoljuk, munkatársainkkal ezután egy linkkel megoszthatjuk. Személyes feladatokhoz is remek segítség lehet egy ilyen GPT app, de amiben szerintünk hatalmasat tud szólni, az a céges virtuális asszisztens.

Egy cégvezető készíthet egy appot a vállalatának adataival, üzleti tervével, folyamataival, költségvetésével. Ezután, ha kérdése adódik, például megkérheti az appot, hogy elemezze az eladási adatokat és tegyen javaslatot az eladások növelésére. Az app ekkor a beadott infók alapján képes áttekinteni, miről van szó, egyben látni a céget, és a hatalmas tudással, ami rendelkezésére áll, betekintést és ötleteket adni. Emellett a munkatársak is kérdezhetnek a folyamatokkal kapcsolatban, mit hol találnak, kit milyen esetben kereshetnek, stb. Mi is kipróbáltuk, szuperül bejött!

Biztonságos?

Érthető módon, főleg érzékeny vagy céges adatok megadásánál, a legnagyobb aggodalom az adatbiztonság és az adatvédelem. Az OpenAI (elmondásuk szerint) nagy hangsúlyt tesz az adatok biztonságának megőrzésére. Alapértelmezés szerint a felhasználók adatait a cég a modellek tanítására felhasználhatja. Ez persze joggal zavarhat minket, bár valószínűleg így sincs mitől félnünk. Gondoljunk csak bele, milyen elképesztő nagy adathalmazon tanítják a modellt. Ebben elenyészően kicsi a mi beszélgetésünk, így (habár matematikailag lehetséges), gyakorlatilag lehetetlen, hogy az adataink esetleg egy másik felhasználónak szánt válaszban egy az egyben visszaköszönjenek.

Ha ez még így is zavar, lehetőség van a beállításokban kikapcsolni az adatainkon való tanulást.

Persze az, hogy az adatokat mennyire jól védi a cég, és hogy tényleg kikerülhetnek-e, idővel majd kiderül. Mivel elég új technológiáról van szó, az adatbiztonság, jogi szabályozás, és erkölcsi kérdések még nem kerültek mind megválaszolásra. Jó ökölszabály ennek ellenére hogy kerüljük az extrán érzékeny személyes és üzleti adatok feltöltését.

Reméljük, hogy ezek az infók segítenek neked a ChatGPT hatékonyabb használatában, illetve jó áttekintést adtak, hogy mire képes és mire lehet használni. Szerintünk egy szuper eszköz, legyen szó akár mindennapi feladatokról, akár komplex üzleti kihívásokról - mindenképpen érdemes használni!