Mi a programozás és miért érdemes mindenkinek megtanulni?

A programozás során a számítógépeknek adunk utasításokat, amiket az végrehajt. Ezzel lényegében megmondjuk a számítógépnek, hogy mit csináljon. Az egészen komplex szoftverek, mint egy-egy webes alkalmazás, telefonos app, de akár az a böngésző is amivel ezt olvasod, mind-mind programozással lett létrehozva. Ezeken szoftverfejlesztői és mérnöki csapatok hónapokat dolgoznak, de nem csak ez a programozás - egyszerű de annál hasznosabb mini-programokat bárki tud írni.

A programozás mindenki számára számos területen alkalmazható, például adatelemzésben, automatizálásban, webfejlesztésben, sőt művészetben és designban is. Egy-egy jól megírt programmal mindennapi teendőinket automatizálhatjuk, egy-egy feladatot megkönnyíthetünk, hatalmas adatmennyiséget hamar átláthatunk.

Az már csak hab a tortán, hogy a munkaerőpiacon a programozási tudás már ma is határozottan előnyt jelent, nem csak tech munkakörökben, és ez az előny az évek során csak növekedni fog.

Mennyire nehéz megtanulni?

Sokan tartanak attól, hogy a programozás bonyolult, csak a tech zsenik számára tanulható. Sajnos a mai napig egy misztéria övezi a programozást, a legtöbb ember, ha tudja is, mi az, fél tőle. Ez teljesen alaptalan. A programozás alapjainak elsajátítása nem igényel semmilyen különleges előképzettséget, tömérdek forrás áll rendelkezésre az érdeklődőknek. Ha van egy géped, interneted és kellő lelkesedésed, te is könnyedén belevághatsz.

Mindazonáltal fontos megjegyezni azt is, hogy a komoly szoftverfejlesztés külön tudomány, amit műszaki egyetemeken tanítanak, emberek doktorálnak belőle. Válasszuk szét az "egyszerű" programozást és a komoly tudományt! Ahhoz, hogy valaki több százezer felhasználós online alkalmazásokat tervezzen, új szoftveres architektúrákat alkosson, esetleg új programozási nyelveket találjon ki, mindenképpen szükséges a kellő szakmai képzettség és ismeret.

Ahhoz, hogy automatizáló szkripteket és Excel makrókat írjunk, vagy adatfeldolgozó Python programokat készítsünk, elég, ha a programozás alapjait ismerjük (és persze kellően begyakoroljuk). Erre a szintre bárki el tud jutni a tanulás intenzitásától függően egy-két hét vagy hónap alatt.

Milyen nyelvvel kezdjük?

A programozási nyelv egy rakás kulcsszó, szintaktika és szabály, amiben tudjuk a számítógépet utasítani. Sok programozási nyelv létezik, mindegyik különböző célokra és alkalmazási területekre lett kitalálva. A legnépszerűbb nyelvek közé tartozik a JavaScript, Java, C#, és Python.

A Python különösen alkalmas kezdőknek az egyszerű szintaktikája és olvashatósága miatt. Előnye még, hogy rengeteg helyen használják, beleértve a webfejlesztést, adatelemzést, mesterséges intelligenciát és sok más területet, ezért könnyen találunk segítséget, ha elakadtunk. Python-ban gyorsan el tudunk jutni egy magabiztos kezdő szintre, onnan pedig a csillagos ég a határ.

Nem a technológia, a gondolkodás a lényeg

A programozás nem csak egy adott programnyelv ismeretéről szól. Sokan ott rontják el, hogy egy-egy nyelvet megtanulnak, de gondolkodásmód és az alapok nincsenek mögötte. Ilyenkor, ha olyan probléma elé állnak, amivel még nem találkoztak, rendszeresen elakadnak és elkedvetlenednek.

Az egyik legfontosabb készség, ha programozni tanulunk, az algoritmikus gondolkodás.

Ez azt jelenti, hogy megtanuljuk, hogyan tudunk egy komplex problémát lebontani olyan kis lépésekre, amiket már be tudunk látni és lekódolni. Tudjuk, hogyan lehet hatékony kódot írni, és ha olyan problémával találkozunk amit még sose láttunk, meg tudjuk magunk oldani. A konkrét programozási nyelv másodlagos - aki a gondolkodásmódot elsajátította, és legalább egy programozási nyelvben otthon van, onnan már tényleg egy-két nap vagy hét alatt megtanulhatja nagyjából bármelyik másik programozási nyelvet vagy technológiát.

Na jó, akkor hogyan álljak neki?

Kezdőként az egyik legjobb, amit tehetünk, hogy online tutorial-okat, tanfolyamokat csinálunk végig. Rengeteget tudunk találni, ezek közül vannak jók és kevésbé jók, nekünk kifejezetten tetszett a W3Schools Python tananyaga. A tutorial-ok mentén el tudod sajátítani az alapokat, és a többi gyakorlat mellett, folyamatosan jön majd. Ha az alapok megvannak, irány a gyakorlás: a LeetCode és a Project Euler két platform, ahol különféle programozós feladatokat tudsz megoldani. A rendszeres gyakorlás fontos, próbálj meg heti legalább néhány órát rá szánni, de leggyorsabban eredményt értelemszerűen akkor érhetsz el, ha napi szinten foglalkozol vele.

Ezeknek a platformoknak előnye, hogy tényleg tök jól lehet rajtuk tanulni és gyakorolni, viszont hátrányuk, hogy a már említett gondolkodásmódot kevésbé adják át. Ha tényleg rendesen meg akarsz tanulni programozni, mindenképpen ezzel is kell foglalkoznod. Ha eleget gyakorolsz, előbb utóbb rád ragad, de talán érdemes egy-két szakmai könyvet is elolvasnod a témában, vagy ugyan azt a problémát többször, egyre jobban megoldanod. Az, hogy komplex feladatokat hogyan tudsz egyenként kezelhető egységekre hozni, előbb vagy utóbb szintén jön a gyakorlattal, de a legtöbb embernek ezt a legnehezebb elsajátítani.

A Programozás és Automatizálás Workshop-on éppen ezért pont az algoritmikus gondolkodással kezdtek, és megtanuljátok az alapokat. A workshop folyamán a Python nyelv alapjait is átveszitek, közben mindig figyelve arra, hogy ne csak a technológiát, hanem a mögötte rejlő logikát is megértsétek. A workshop végére pedig saját automatizációt készíthetsz, ezzel bizonyítva, hogy megvannak az alapjaid ahhoz, hogy önállóan tovább fejleszd magad.

Ne feledd, ahogy sok más is, a programozás tanulása is hosszú, fáradtságos folyamat! Viszont az eredmény egészen szuper, úgyhogy ne félj belevágni!